Softecon21 May 2025

SOFTECON 2025 - AI na scéne inovácií

Už 22 rokov je konferencia SOFTECON tradičnou platformou, kde sa stretáva biznis s technológiami. Minulý ročník privítal 300 lídrov a expertov z popredných spoločností ako Tatra banka, Slovenská sporiteľňa, ČSOB, Union, Kooperatíva, Orange, O2, Slovak Telekom a mnohých ďalších. Tento rok sa v útulných priestoroch Divadla Aréna zameriame na žiarivú hviezdu biznisovo-technologickej scény – generatívnu umelú inteligenciu. Pozrieme sa na to, ako ju firmy skutočne využívajú, kde už prináša reálnu hodnotu a kde zatiaľ zostáva skôr „divadlom“. Ukážeme konkrétne príklady využitia generatívnych modelov – od vývoja softvéru, cez zlepšovanie zákazníckej skúsenosti, až po retenciu zákazníkov. A nezabudneme ani na vzdelávanie: ako prispôsobiť školský systém, aby boli deti pripravené na svet, v ktorom AI hrá čoraz významnejšiu úlohu?

  • 08:00
  • 21.05.2025
  • Bratislava, Divadlo Aréna
Mám záujem o lístok - 290€

Program

09.00-10.00 
RAŇAJKY

10.00-10.20 
Peter Morávek (CEO, SOFTEC) 
Umelá inteligencia – moderné divadlo, alebo ...?

10.20-10.50
Slavomír Pšenák (CIO, O2 Slovakia) 
AI je tu – a čo teraz?

10.50-11.20
Tomáš Horníček (Enterprise Architect, VÚB Banka) 
Inovácie na pankáča!

11.20-12.30 
OBED

12.30-13.15
Martin Hronský (Chief Architect, SOFTEC) 
Andrea Borčinová (Head of Retail Business Architecture, ČSOB)
Peter Petruš (AI Expert, 365.bank) 
moderuje Jakub Šimko (Lead Researcher, KInIT)
Panelová diskusia: Rola generatívnej AI pri tvorbe aplikácií 

13.15-13.45
Daniel Duranka (CEO, Pixel Federation) 
Lepší vrabec v dátach alebo holub z vízie? 

13.45-14.30
Peter Agh (Autor učebníc informatiky) 
Živá škola pre umelú inteligenciu 

Moderujú: Jana Hermanová (SOFTEC) a Šimon Skrak (SOFTEC)

14.30-15.30 
OCHUTNÁVKA KÁVY A ČOKOLÁDY

Kto vystúpi na konferencii?

Bude AI hrať hlavnú úlohu a stane sa režisérom, ktorý určuje dramaturgiu, alebo ostane len ako nástroj v rukách tvorcov či tichým kulisákom? Kam až môžeme posunúť hranice spolupráce medzi človekom a umelou inteligenciou, aby to stále bolo naše predstavenie, a nie len dokonalá simulácia? 

Peter Morávek, CEO, SOFTEC 
Peter Morávek má vyše 25 rokov skúseností v odvetví technologických služieb a v súčasnosti je generálnym riaditeľom spoločnosti SOFTEC. Pod jeho vedením SOFTEC ešte viac posilnil svoje postavenie v regióne a prehĺbil dlhodobé partnerstvá s klientmi vo viac ako 10 krajinách, vrátane firiem z medzinárodných skupín ako Deutsche Telekom, Orange, Generali, Allianz, KBC, Raiffeisen, Erste, Intesa Sanpaolo, Vienna Insurance Group a ďalšie. Medzi jeho obľúbené témy patrí rozvoj ľudského potenciálu prostredníctvom technológií. Vo voľnom čase sa venuje cestovaniu, rád behá, bicykluje, chodí po horách a objavuje nové kultúry. 

Umelá inteligencia sa stala každodennou súčasťou podnikania. Nie je to len vízia budúcnosti, ale realita, ktorá mení spôsob, akým firmy fungujú. Slavomír Pšenák sa vo svojej prednáške pozrie na aktuálnu dynamiku AI trendov z pohľadu technologického lídra. Na konkrétnych príkladoch ukáže, kde AI prináša skutočný prínos, no nevyhne sa ani pohľadu na bariéry, sklamania a riziká. Z prednášky si odnesiete realistickejší pohľad na to, ako AI využívať vo váš prospech a na čo si dať v praxi pozor. 

Slavomír Pšenák, CIO, O2 Slovakia 
Slavomír Pšenák je technologickým riaditeľom O2 Slovakia, kde zodpovedá za rozvoj a inováciu IT a sietí. V minulosti pôsobil ako managing director v spoločnosti InoCloud a má dlhoročné skúsenosti z Erste Group IT a IBM. Viedol viaceré úspešné projekty z oblasti umelej inteligencie, cloudu a digitalizácie. Jeho expertíza spája technologickú víziu s praktickými riešeniami pre veľké podniky. 

Inovácie nemusia začínať rozsiahlym projektom. Niekedy stačí notebook, nadšenie a správni ľudia. VÚB banka ukazuje, ako sa dá spustiť zmysluplná AI transformácia zdola cez komunitu zamestnancov s chuťou experimentovať a hľadať interné riešenia. Počas diskusie priblížime, ako sa banka učí najskôr na vlastnej koži, aby dokázala AI riešenia neskôr ponúknuť aj klientom. Dôraz sa kladie na efektívnosť, prepoužiteľnosť riešení a najmä na človeka v centre interakcie. 

Tomáš Horníček, Enterprise Architect, VÚB Banka 
Tomáš Horníček má viac ako 25 rokov skúseností v oblasti IT. Jeho primárnym zameraním je enterprise a IT architektúra a nové technológie. Vyrástol vo svete open source. Má bohaté skúsenosti s implementáciou veľkých a komplexných projektov v telekomunikačnom a finančnom sektore. V súčasnosti pôsobí ako Enterpise Architect vo VÚB Banke. V roli solution architekta pracoval na viacerých transformačných projektoch, ako napríklad implementácia hostingového riešenia,  výmena bilingového systému u telekomunikačného operátora, konsolidácia dátových centier, výmena bankového core systému, prechod infraštruktúry do cloudu, alebo implementácia internetového bankovníctva. 

Generatívna AI zasahuje aj do vývoja softvéru. Od kódu, cez dokumentáciu, až po návrh rozhraní. No čo je realita a čo hype? Diskusia pod vedením výskumníka Jakuba Šimka sa zameria na to, kde generatívna AI reálne pomáha a kde naráža na limity. Spoločne so skúsenými diskutujúcimi z oblasti biznisu a softvérového vývoja rozoberú konkrétne využitia v praxi a zhodnotia, aký má AI potenciál vyriešiť tie najzásadnejšie problémy v procese tvorby aplikácií. 

Jakub Šimko, Lead Researcher, KInIT 
Jakub Šimko je výskumný pracovník v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií (KInIT), kde vedie tím pre spracovanie webových a používateľských dát. Vo výskume sa venuje témam ako generatívna AI, interakcia človeka s počítačom, crowdsourcing a rozšírenie dát. Zaujíma ho, ako môže AI v symbióze s človekom meniť spôsob, akým tvoríme a využívame informácie. 

Martin Hronský, Chief Architect, SOFTEC 
Martin Hronský je hlavný architekt v spoločnosti SOFTEC a kľúčový tvorca digitalizačných projektov pre poisťovníctvo. Stojí za transformáciou core systémov aj zavedením moderných služieb pre klientov a predajnú sieť. Ako technologický nadšenec s citom pre realitu hľadá balans medzi inováciou a potrebami biznisu. Generatívnu AI vníma ako nástroj s konkrétnym dopadom, nie len ako trend. 

Andrea Borčinová, Head of Retail Business Architecture, ČSOB 
Andrea Borčinová vedie oddelenie retailovej architektúry a vývoja v ČSOB, kde už niekoľko rokov zodpovedá za koordináciu prípravy business požiadaviek v súlade so strategickými cieľmi banky a aktuálnymi trendmi. Vo svojej práci sa zameriava najmä na digitálne riešenia a ich praktické využitie. Zaujíma ju, ako môžu moderné technológie zjednodušiť bankové procesy a zlepšiť zákaznícku skúsenosť. 

Peter Petruš, AI Expert, 365.bank 
Peter Petruš pôsobí v 365.bank už viac než 11 rokov. Dlhé roky pracoval ako softvérový inžinier, no posledné tri roky sa naplno venuje oblasti umelej inteligencie. Od roku 2024 zastáva pozíciu prvého AI experta v banke. Vo svojej práci sa zameriava na tvorbu AI stratégie, implementáciu inteligentných nástrojov a zároveň aj na realizáciu konkrétnych riešení využívajúcich umelú inteligenciu v praxi. 

Čo ak vám dáta povedia, že je lepšie držať sa pri zemi, no intuícia ťahá za iným cieľom? Dá sa s používateľmi fungovať čisto dátovo? Alebo potrebujeme aj srdce, experiment a vieru v “holuba na streche”? Daniel Duranka odhalí, ako v Pixel Federation balansujú medzi racionálnymi rozhodnutiami a živelnosťou kreatívneho biznisu. Podelí sa o reálny príbeh, v ktorom zohráva kľúčovú úlohu kombinácia dát, skúseností aj emócií a slobody. 

Daniel Duranka, CEO, Pixel Federation 
Daniel Duranka je výkonným riaditeľom najväčšieho herného štúdia na Slovensku, Pixel Federation. Po štúdiu manažmentu nastúpil do spoločnosti Accenture, kde získal skúsenosti na viac ako 25 konzultačných projektoch v rôznych odvetviach a krajinách. Už viac než dekádu prepája systémový prístup s kreatívnou slobodou a vedie Pixel Federation k udržateľnému rastu bez straty spontánnosti. 

Aby sa deti vedeli v budúcnosti orientovať vo svete plnom umelej inteligencie, nestačí ich učiť “o AI” – potrebujeme ich pripravovať “pre AI”. Peter Agh ukáže, ako môže vyučovanie informatiky rozvíjať kľúčové kompetencie už na základnej škole. Na konkrétnych príkladoch z praxe predstaví živý a inovatívny prístup k výučbe o AI, ktorý deťom pomáha chápať technológie a kriticky o nich premýšľať. Prednáška je inšpiráciou pre každého, komu záleží na budúcnosti vzdelávania. 

Peter Agh, autor učebníc informatiky, IT konzultant 
Peter Agh je autorom úspešných učebníc informatiky pre základné školy, ktoré boli vydané v Českej republike. Venuje sa navrhovaniu vzdelávacej architektúry a objavovaniu nových možností vo výučbe informatiky. Má 20 rokov skúseností v softvérovom inžinierstve a projektovom riadení. Pôsobí aj ako IT konzultant a business architekt so silným záujmom o prepojenie technológie a vzdelávania. 

Jana Hermanová, Senior Manager, Innovations, SOFTEC
Jana je nadšencom neustálej zmeny, dynamiky a vylepšovania. Do SOFTECU nastúpila v roku 2023 a prináša viac ako 20-ročné skúsenosti naprieč rôznymi odvetviami, vrátane bankovníctva, poisťovníctva, energetiky, farmaceutického priemyslu a zdravotníctva. Jana sa podieľala na viacerých projektoch biznis a IT transformácie v rôznych pozíciách, od experta pre dizajn procesov až po programového manažéra. Vo voľnom čase rada hľadá dobrodružstvo vďaka cestovaniu, pričom spája objavovanie miest a pamiatok s trávením času v prírode.  

Šimon Skrak, Riaditeľ pre divíziu telekomunikácií, SOFTEC 
Šimon vedie v SOFTECU divíziu telekomunikácií pre Slovensko aj Českú republiku. Jeho bohatá prax zahŕňa domáce aj zahraničné skúsenosti práve z oblasti telekomunikácií (Slovensko, Nemecko, Rumunsko, Česko, Maďarsko). Vo farbách Accenture, kde pracoval 22 rokov, sa podieľal napríklad na zásadnej transformácii Slovak Telekomu, ďalších významných projektoch a posledných 6 rokov aj na rozvoji novozriadenej digitálnej divízie Song v Prahe aj v Bratislave. Venoval sa tiež napríklad digitálnej transformácii spoločnosti Škoda Auto, ktorá je najväčším exportérom v Českej republike. 
 

Novinky

Ďalšie články

Zobraziť viac

Novinky11. December 2024

PRAJEME VÁM VESELÉ VIANOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2025

Autorom obrázka je 9-ročný Markus, ktorý žije v Centre pre deti a rodiny v Martine. Markus je veselý a hravý druhák na základnej škole. Má rád aktívny pohyb a tvorenie, čo sa odráža v jeho záujmoch. Nedávno začal chodiť na futbalové tréningy, pretože túžil byť súčasťou tímu a zažiť radosť z hry. Okrem športu miluje kreslenie a zvieratká. V SOFTECu podporujeme mladých talentovaných a ambicióznych ľudí, ktorí nemajú ľahkú štartovaciu pozíciu. Veríme, že aj vďaka našej podpore má každý šancu namaľovať si budúcnosť, o ktorej sníva.

Novinky15. July 2024

Bankový prehľad 2024: Aké témy rezonujú v slovenskom bankovníctve?

Kam sa chcú slovenské banky uberať? S akými výzvami sa musia vysporiadať? Do čoho potrebujú investovať? Ako využívajú moderné technológie, aby zvýšili svoju efektivitu či zlepšili zákaznícku skúsenosť?

Novinky4. June 2024

Opäť sme sa stali najlepším dodávateľom Tatra banky

Tatra banka každoročne organizuje podujatie Tatra banka Top Supplier Day, počas ktorého oceňuje svojich partnerov za úspešnú spoluprácu v kategóriách Customer Experience a Employee Experience. Za rok 2023 SOFTEC získal prvé miesto v kategórii Customer Experience (CX) za projekt „Sledovanie žiadosti o úver v mobilnej aplikácii“. Táto funkcionalita umožňuje klientom Tatra banky sledovať priebeh ich žiadosti o hypotekárny úver v reálnom čase prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Softecon21. May 2024

Softecon 2024

Už 21 rokov prináša spoločnosť SOFTEC príležitosť na stretnutie biznis a IT komunity. Témy a rečníkov vyberáme vždy starostlivo tak, aby sme prinášali hodnotný pohľad na aktuálne trendy a zdieľali inšpiratívne príbehy z praxe. Ako už napovedá téma Transformácia: Návrat do budúcnosti, tento rok sme sa ponorili do príbehov digitálnej transformácie z rôznych odvetví s pohľadom do minulosti, súčasnosti i budúcnosti.​