Už 21 rokov prináša spoločnosť SOFTEC príležitosť na stretnutie biznis a IT komunity. Témy a rečníkov vyberáme vždy starostlivo tak, aby sme prinášali hodnotný pohľad na aktuálne trendy a zdieľali inšpiratívne príbehy z praxe. Ako už napovedá téma Transformácia: Návrat do budúcnosti, tento rok sme sa ponorili do príbehov digitálnej transformácie z rôznych odvetví s pohľadom do minulosti, súčasnosti i budúcnosti.
08:00
21.05.2024
Bratislava, Cinema City Eurovea
SOFTECON 2024 - 21. máj | 10:00 - 14:00 | Cinema City Eurovea | Bratislava
Aký je aktuálny pohľad na stav digitálnej transformácie v našich firmách? Aké boli očakávania a aká je realita? Aké rôzne prístupy si firmy zvolili a s akými výsledkami? Čo bude ďalej? Aj na tieto otázky sme sa pokúsili s našimi tohtoročnými prednášajúcimi nájsť užitočné a podnetné odpovede.
Počas predošlých ročníkov sme sa venovali inováciám, umelej inteligencii, digitalizácii, cloudu či dátam. Tento rok sme sa venovali praktickým skúsenostiam s digitálnou transformáciou. Aké boli očakávania, prístupy a aká je realita sme si ukázali na reálnych príbehoch popredných firiem. Medzi tohtoročnými spíkrami nechýbali skúsení lídri z firiem ako Slovenská sporiteľňa, či zo skupiny Raiffeisen, ale aj poradca švajčiarskej vlády pre oblasť informatického vzdelávania.
Program
10.00-10.25 Šimon Skrak (SOFTEC) Keynote - Návrat do budúcnosti
10.25-10.50 Dr. Marko Ranković (Raiffeisen Processing Centre) Transformation Strikes Back!
10.50-11.15 Tomáš Beljak (ex-Sygic) Kultúra, buzzwords a ich rola v transformácii
11.15-11.40 Michal Raab (Thermo Fisher Scientific) Keď narazí inovácia na tradíciu
11.40-12.40 OBED
12.40-13.05 Juraj Tlstý (Slovenská sporiteľňa) Agilita - nástrahy a benefity
13.05-13.55 Prof. RNDr. Juraj Hromkovič, DrSc. (ETH Zürich) Učme objavnými procesmi minulosti vytvárať novú budúcnosť
Moderujú: Jana Hermanová a Miro Vladár (SOFTEC)
Kto vystúpil na konferencii?
Šimon Skrak: Keynote - Návrat do budúcnosti
ŠIMON SKRAK (SOFTEC) Šimon vedie v SOFTECU divíziu telekomunikácií pre Slovensko aj Českú republiku. Jeho bohatá prax zahŕňa domáce aj zahraničné skúsenosti práve z oblasti telekomunikácií (Slovensko, Nemecko, Rumunsko, Česko, Maďarsko). Vo farbách Accenture, kde pracoval 22 rokov, sa podieľal napríklad na zásadnej transformácii Slovak Telekomu a ďalších významných projektoch. Posledných 6 rokov pomáhal rozvíjať novozriadenú digitálnu divíziu Accenture Song v Prahe aj v Bratislave a venoval sa napríklad digitálnej transformácii spoločnosti Škoda Auto, ktorá je najväčším exportérom v Českej republike.
O čom budeme hovoriť? Tak, ako sa vo filmovom príbehu hrdina pohyboval medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou, aj my sa obzrieme späť za očakávaniami, ktoré priniesli IT trendy. Ako sa nám ich v súčasnosti darí napĺňať? A ako mať pod kontrolou budúcnosť, aby sme na ďalšie zmeny boli pripravení?
Dr. Marko Ranković: Transformation Strikes Back!
Dr. MARKO RANKOVIĆ (Raiffeisen Processing Centre) Marko strávil väčšinu svojej profesionálnej kariéry v bankovníctve, konkrétne v oblasti spracovania kartových platieb. Skúsenosti z toho, že bol futbalovým rozhodcom, univerzitným profesorom, pracoval v banke, kde mal veľa rôznych technických a obchodných úloh v procese spracovania platieb kartou, mu priniesli jedinečné perspektívy. V súčasnosti pôsobí ako generálny riaditeľ a výkonný riaditeľ Raiffeisen Processing Centre, ktoré je súčasťou skupiny Raiffeisen Bank International. Doteraz publikoval 4 knihy a viac ako 50 článkov vo vedeckých a odborných časopisoch. Je šťastne ženatý a hrdý otec 4 detí.
O čom budeme hovoriť? Zmena, a tým aj transformácia, je neustála. Firmy si dnes nemôžu dovoliť spomaliť a oddýchnuť si. Oddych v podnikateľskom prostredí sa dnes paradoxne stal životu nebezpečným. Aké je to byť jednou z najväčších spoločností na spracovanie platieb kartou na trhu a brať do úvahy rýchlosť zmien v bankovom sektore, ktorá vytvára tlak na transformáciu, podnikanie inak, lepšie a efektívnejšie?
Tomáš Beljak: Kultúra, buzzwords a ich rola v transformácii
TOMÁŠ BELJAK (ex-Sygic) Tomáš má 20 rokov skúseností - najmä z IT sféry. Je zanietený pre riešenia komplexných problémov, kríz a výziev, ktorým čelíme pri tvorbe softvéru. Za cestu k úspechu považuje jednoznačné zameranie sa na čo najrýchlejšie priebežné dodávanie pridanej hodnoty pre koncového užívateľa, na leadership podporujúci preberanie zodpovednosti a na autonómiu jednotlivcov v tímoch.
O čom budeme hovoriť? Buzzwords - všetci ich poznáme. Často sú hnacím motorom transformácie. Inovujeme, automatizujeme, migrujeme, zavádzame… No dosiahli sme s nimi aj výsledky očakávané na začiatku? A nakoľko je ich úspešné zavedenie ovplyvnené kultúrou tímu či spoločnosti?
Michal Raab: Keď narazí inovácia na tradíciu
MICHAL RAAB (Thermo Fisher Scientific) Michal vedie výskumno-vývojové softvérové centrum pre amerického výrobcu laboratórnej meracej techniky. Pred 12 rokmi začal ako vedecký pracovník v malej startupovej firme, ktorú pomáhal transformovať na stredne veľkú pobočku so 120 zamestnancami. Zaujíma ho najmä modelovanie fyzikálno-chemických procesov na interpretáciu meraní, ale takisto ho fascinuje dátová analytika, či strojové učenie. Okrem toho sa s kolegami často borí nástrahami DevOps a Cloudu, no výzvou sú tiež bremená zastaraných aplikácií v rýchlo sa meniacom svete požiadaviek (bio)chemického priemyslu.
O čom budeme hovoriť? Špecifikom regulovaného odvetvia je konzervatívny zákazník, ktorý sa na jednej strane teší z pokrokov v informačných technológiách, na druhej však odmieta zmeny vo vlastných štruktúrach, ktoré často bežia na archaických hardvéroch a operačných systémoch. V univerzitnom prostredí je zasa dôležitá otvorenosť a možnosť spolupráce pre pokrok vo vede. Tá istá veda v prostredí farmaceutickej firmy však znamená hermeticky oddelenú infraštruktúru s primárnym dôrazom na bezpečnosť. O týchto a ďalších protichodných požiadavkách zákazníkov, ako aj o ich dopade na štruktúru organizácie a procesov, budeme rozprávať z pohľadu firmy, ktorá posledných 25 rokov na tieto špecifické trhy dodáva produkty.
Juraj Tlstý: Agilita - nástrahy a benefity
JURAJ TLSTÝ (Slovenská sporiteľňa) Juraj má bohaté 20-ročné skúsenosti najmä z oblasti bankovníctva, kde zastával pozície od vývojára až po riadenie IT vývoja, DevOps a bankovej transformácie. Juraj neustále hľadá nové cesty, ako zvýšiť efektivitu a vylepšiť fungovanie organizácie, práce a mindsetu ľudí.
O čom budeme hovoriť? Transformácia - slovo, ktoré v každom manažérovi spôsobuje mravčenie, či už v dobrom alebo v zlom. V súčasnom svete zrýchľujúcej sa adopcie zmien, technológií a klientskych očakávaní je zmena spôsobu fungovania organizácií nevyhnutná. Typickou odpoveďou na problémy je prechod na agilné fungovanie. Avšak čo so sebou takáto zmena prináša? Aké sú nástrahy a čo sú potenciálne benefity?
Prof. RNDr. Juraj Hromkovič, DrSc.: Učme objavnými procesmi minulosti vytvárať novú budúcnosť
Prof. RNDr. JURAJ HROMKOVIČ, DrSc. (ETH Zürich) Juraj vyštudoval informatiku na Univerzite Komenského a pôsobil ako profesor na 5 univerzitách - posledných 20 rokov na ETH Zürich. Vo svojom profesijnom živote sa venoval najmä algoritmike, ale vyučovanie bolo odjakživa jeho koníčkom. Jeho knihy vyšli v angličtine, nemčine, španielčine, japončine, ruštine, slovenčine, francúzštine a taliančine. V roku 2005 založil na ETH Centrum pre vyučovanie informatiky s cieľom vzdelávať učiteľov vyučujúcich deti od materských škôlok až po gymnáziá. Ako vytrvalostný športovec (trail running) sa dal úspešne na svoju najdlhšiu trať – presvedčiť švajčiarsku spoločnosť o potrebe zaviesť povinný predmet informatiky na všetkých stupňoch škôl ako náhradu za povrchný "počítačový vodičák". Pod jeho vedením sa vytvorilo 18 informatických učebníc, vyše 20 interaktívnych vyučovacích prostredí a vo vzdelávacom centre navštívilo kurzy viac ako 5000 učiteľov a 600 tried.
O čom budeme hovoriť? Prečo dodnes nemáme univerzálny návod ako úspešne učiť? Pretože učenie nie je nič iné, ako proces osobného vývoja, a ako vieme, je ťažké dať univerzálny návod, ako správne žiť. Dnešná škola žije v 200 rokov starom modeli, ktorý má za cieľ prevažne naučiť správne vykonávať činnosti podľa daných návodov. V dobe automatizácie a AI je schopnosť konať podľa daného vzoru “snehom z minulej zimy” a jej hodnota sa, podobne ako sneh, rýchlo stráca. Povolania budúcnosti vyžadujú flexibilitu, tvorivosť, fantáziu a originalitu. Škola budúcnosti nesmie vyučovať len hotové produkty vedy (fakty, modely, teorémy, technologické produkty) a spôsob ich používania, ale aj procesy ich objavovania, overovania a vytvárania. V tejto prednáške si na príklade výuky informatiky ukážeme, ako nám znalosti z historického vývoja študovaného oboru umožňujú nájsť cestu k jeho vyučovaniu, počas ktorej žiaci nachádzajú objaviteľské nadšenie, a tak rozvíjajú svoj tvorivý potenciál.
Moderátori
JANA HERMANOVÁ Jana je nadšencom neustálej zmeny, dynamiky a vylepšovania. Do SOFTECU nastúpila v roku 2023 a prináša viac ako 20-ročné skúsenosti v rôznych odvetviach vrátane bankovníctva, poisťovníctva, energetiky, farmácie a zdravotníctva. Jana sa podieľala na niekoľkých projektoch biznis a IT transformácie v rôznych pozíciách, od experta pre dizajn procesov až po programového manažéra. Vo voľnom čase rada hľadá dobrodružstvo vďaka cestovaniu, pričom spája objavovanie miest a pamiatok s trávením času v prírode.
MIRO VLADÁR Mira vždy fascinovali inovácie v technológiách a hlavne možnosti ich využitia v enterprise svete. Postupne prešiel od ich aplikovania pri samotnom programovaní, cez možnosť využívať ich pri návrhu a realizácii softvérovej architektúry až po komplexné riešenia modernej transformácie kľúčových systémov. Zaujíma sa o pragmatické využitie nových prístupov k digitalizácii a o to, ako premeniť buzzwordy ako microservice, DevOps, Cloud alebo Data mesh na zmysluplné riešenia. Pomáha stavať víziu dlhodobo udržateľného FutureIT, ktoré umožňuje biznisu rásť a reagovať na rýchle tempo zmien.