Spoločnosť SOFTEC, ktorá nedávno oznámila spoluprácu so SHMÚ v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, dosiahla ďalší úspech. Jej inteligentný systém riadenia zimnej údržby ciest ROWES meteo pre Správu ciest Bratislavského samospráveho kraja, na ktorom spolupracuje so SHMÚ, získal cenu ITAPA za najinovatívnejší projekt v tomto roku. Porota ocenila nielen špeciálny model meteorologickej predpovede pre zimnú údržbu, praktické využitie pre verejnosť a výrazné zníženie nehodovosti o 28 %, ale aj nízku spotrebu energie, väčšie pokrytie, jednoduchú inštaláciu a cenovú dostupnosť nových meteorologických staníc IoT.
Zimná údržba ciest patrí medzi kľúčové aktivity každého správcu ciest od jesene až do jari. Cieľom je udržiavať vozovku bezpečnú a zjazdnú pre vodičov a ostatných používateľov ciest. Výjazd vozidla zimnej údržby by mal byť preto výsledkom starostlivého plánovania a organizácie práce dispečingu. Takýto prístup môže viesť k výrazným úsporám a rovnako byť prospešný aj pre životné prostredie. Solením pred snežením napríklad možno ušetriť až dve tretiny soli. Orgány však potrebujú spoľahlivé predpovede a informácie o teplotách na cestách.
SOFTEC preto navrhol a vyvinul nový rad IoT meteostaníc s nízkymi obstarávacími a prevádzkovými nákladmi práve pre zimnú údržbu ciest, ktoré je možné husto rozmiestniť na cestnej sieti. Stanice sú navrhnuté na jednoduchú montáž. Sú dôkladne energeticky optimalizované a schopné prevádzky s malým solárnym panelom alebo čisto len na batérie po dobu niekoľkých rokov. Stačí ich iba umiestniť na akýkoľvek stĺp verejného osvetlenia alebo stĺpik dopravnej značky v priebehu niekoľkých minút.
“Stať sa držiteľom najinovatívnejšieho projektu na Slovensku je pre nás veľkým úspechom. Je to však aj záväzok, že sa budeme i naďalej podieľať na projektoch, ktoré majú vplyv na životy bežných občanov. Verím, že množstvo nových zamestnancov k nám príde práve z tohto dôvodu – aby mohli pracovať na projektoch, ktoré menia spoločnosť a ovplyvňujú každodenný život krajiny,“ vysvetľuje Peter Morávek, výkonný riaditeľ SOFTEC-u.
Pred nasadením takéhoto riešenia sa cestní dispečeri mohli spoliehať len na všeobecné meteorologické predpovede pre celé mesto. S IoT meteorologickými stanicami môžu na rozdiel od celomestských operácií solenia vykonávať viac lokalizované, cielené posypávanie. Slovensko má veľmi rôznorodé meteorologické prostredie, v meste je niekedy teplo a slnečno, ale na horskom priesmyku, kde je tradičná meteorologická stanica, husto sneží. Nové IoT stanice slúžia ako „rozšírené oko“, ktoré ponúka okamžitý monitoring oblasti, čím sa znižuje potreba fyzických výjazdov na rôzne miesta.
Po nasadení riešenia klesol počet dopravných nehôd o 28 %. Údaje tiež pomohli sociálnym pracovníkom lepšie sa pripraviť na pomoc bezdomovcom počas chladných období, čo im umožnilo konať hneď, ako prídu správy o prvých mrazoch.
Riešenia a služby skupiny dnes využívajú klienti v desiatich krajinách strednej a východnej Európy. K tým najvýznamnejším patria skupiny VIG, Raiffeisen, Generali, KBC alebo Orange.
Ďalšie informácie o riešení ROWES nájdete na webe: https://rowes.digital/